Keskerakond: Valitsuse esitatud kobareelnõu on ebapraktiline ja halvendab seaduste kvaliteeti

Mai 29

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon edastas täna parlamendi esimehele Eiki Nestorile kirja, milles väljendati nördimust, et valitsusel on järjekordselt lubatud esitada Riigikogule menetlemiseks ebapraktiline kobareelnõu, mis toob endaga kaasa palju segadust ning võib halvendada vastuvõetavate seaduste kvaliteeti. Fraktsiooni esimehe Kadri Simsoni sõnul näitab valitsus kobareelnõuga lihtsalt enda võimu ja üleolevust parlamendisaadikute suhtes.

„Esmaspäeval menetlusse antud maksupakett on lähemal uurimisel tõeline segapundar. Kobareelnõusse on kokku pandud alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seadus, sotsiaalmaksuseadus, tulumaksuseadus, Eesti Haigekassaseaduse muutmine ja tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muutmine. Sisuliselt võib öelda, et ühe eelnõuna on vaja menetleda õlleaktsiisi tõstmist ja haigekassa vahendite tagamist. Valitsuse eelnõude infosüsteemist on võimalik tuvastada, et 8. mail 2015 saadeti ministeeriumite kooskõlastusringile kolm eraldiseisvat eelnõud. Jääb arusaamatuks, mis põhjusel otsustas valitsus ise arutada maksumuudatusi korrektselt kolme  erineva seadusena, aga Riigikogule edastada eelnõud liidetuna üheks kobareelnõuks,“ sõnas Kadri Simson.

Simson jätkas: „Taolise kobareelnõu vastu on võidelnud varasemalt näiteks endine Riigikogu esimees Ene Ergma, president Toomas Hendrik Ilves aga ka tänane spiiker Eiki Nestor, kes on sõnanud, et kobareelnõud on tihti arusaamatult ja ebapraktiliselt koostatud ning toovad kaasa segadust ja ebapädeva menetluse komisjonides. Oleks huvitav kuulda, mida ütleb Nestor tänase kobareelnõu kohta, millega tahetakse lihtsalt opositsioonist üle sõita.“

„Opositsioonilt võetakse ju kokku pandud eelnõuga sisuliselt ära võimalus hääletada näiteks tulumaksuvaba miinimumi tõstmise poolt, sest selle poolt hääle andmine tähendaks automaatselt ka kütuseaktsiisi tõusu poolt olemist. Riigikogu kodukord näeb ette, et kui seadus läbib esimese lugemise, siis on riigikogu liikmetel ja fraktsioonidel õigus kümne tööpäeva jooksul esitada omapoolseid muudatusettepanekuid. Seekord aga otsustati kümne päeva asemel anda ainult kolm,“ nentis saadik pettumusega.

„Ma mõistan, et tänase segaduse ja kiirustamise on tinginud valitsuse vajadus maksumuudatused enne esimest juulit läbi suruda, kuid taoline kiirkorras tegemine on praagi tootmine, mille käigus lihtsalt sõidetakse opositsioonist üle,“ lõpetas Kadri Simson.

Salvesta
Küpsiste kasutamine lehel
See veebileht kasutab küpsiseid. Meie lehel kasutatakse vajalikke küpsiseid, mis on seotud lehe toimimise, sotsiaalse meedia funktsioonide pakkumise ning liikluse analüüsimiseks.
Luba kõik
Keela kõik
Privaatsuspoliitika
Marketing
Turundusega seotud küpsiseid kasutatakse külastajate jälgimiseks eri veebilehtedel. Selle eesmärk on näidata kliendile reklaame, mis on kasutajale asjakohased ja huvitavad ning seega avaldajatele ja kolmanda osapoole reklaamijatele väärtuslikumad.
Facebook
Luba
Keela
Google
Luba
Keela
Analytics
Statistikaga seotud küpsised aitavad veebilehtede omanikel mõista, kuidas külastajad saidiga suhtlevad, kogudes ja avaldades andmeid anonüümselt.
Google Analytics
Luba
Keela
Jetpack
Luba
Keela