Karilaid: Riigikogu avas VEB Fondi poliitilisi seoseid

Riigikogu õiguskomisjoni esimehe Jaanus Karilaid ütles, et arutelu teemal „Riikliku vastutuse probleem VEB Fondi juhtumi põhjal“ avas mädapaise, mida oleks pidanud juba ammu tegema. „Kahjuks pidurdas seda arutelu Reformierakonna aastaid kestnud võim, mis tänaseks on otsa lõppenud,“ ütles Karilaid. 

„Õiguskomisjonis kuue erakonna esindajatest viis toetasid olulise riikliku tähtsa küsimuse arutelu VEB Fondi juhtumi teemal, ühe erakonna esindaja oli siis erapooletu.“ Karilaidi sõnul on erinevad Reformierakonnaga valitsuses olnud koalitsioonipartnerid kahetsusväärsel kombel pidanud VEB Fondi teemal tegema kompromisse ja silmad kinni pigistama. „Ka Eesti olulisemate institutsioonide esindajad on sunnitud hämama, et katta suurpettust,“ märkis Karilaid.

„Reformierakond on tallanud Eesti põhiseaduslike institutsioonide usaldusväärsusel ja kahjustanud nende mainet, muutnud need institutsioonid poliitilisteks mängukannideks. Samas, neid, kes ei ole allunud, näiteks Riigikontroll, neid on naeruvääristatud.“ Karilaidi sõnul on Reformierakond hirmul, sest võib välja tulla, et selle erakonna vundament on laotud võõra raha pakkidest. „Eesti ettevõtjad jäid aga oma rahast ilma,“ sõnas riigikogulane.

„Eesti Panga võltsitud dokumendiga võeti Venemaalt välja üle 32 miljoni dollari. Meil on vaja kindlust, et seda ei tehtud koostöös Eesti poliitikutega.“ Vandeadvokaat Indrek Leppik ütles, et väga lihtsalt ja labaselt on võetud ära ettevõtjate raha ja seda raha ei ole tänase päevani tagastatud. „Selle teemaga on kahjuks seotud kõrgeimal tasemel korruptsioon,“ ütles Leppik. „Kas see sai saatuslikuks tegelikult rahast ilma jäänud ettevõtjatele, on küsimus. On muret tekitav, kuidas Eesti Panga ja Eesti riigi tippametnike toel on Venemaalt kätte saadud üle 32 miljoni dollari Eesti pankade raha. Arvestades tehingute hulka ja sellega tõenäoliselt kokku puutunud isikuid, nende ametipositsioone, on tegemist kõrgel tasemel organiseeritud kuritegevusega.“

Õiguskomisjoni algatusel oli riigikogu tänasel täiskogu istungil olulise tähtsusega riikliku küsimusena arutelu teemal „Riikliku vastutuse probleem VEB Fondi juhtumi põhjal“.