Keskerakond algatas eelnõu presidendi otsevalimiseks

Okt 05

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni liikmed algatasid 3. oktoobril toimunud parlamendi erakorralisel istungil põhiseaduse muutmise, millega muudetaks Vabariigi Presidendi valimiskorda ning seadustataks presidendi otsevalimised. Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simsoni tuletab meelde, et viimane kord, mil rahvas sai presidenti valida, oli aastal 1992. Kuid ka toona tegi lõpliku valiku Riigikogu. Paraku nende, 24 aastat tagasi toimunud valimistega, piirdubki rahva osalus presidendivalimistel. 

„Tuletan meelde, et Eesti kõrgeim võim on rahvas. Kahjuks ei usalda riigijuhid oma rahvast endale riigipead valima. Tänavused presidendivalimised ning seda ümbritsev segadus on selgelt näidanud, et meie valimiskord vajab muutmist. Meie hinnangul tuleb anda rahvale õigus presidenti otse valida. Olen veendunud, et rahva poolt valitud president omaks suuremat mandaati ning julgeks senisest enam kutsuda ka valitsust korrale, kui vajadus selleks peaks tekkima. Usun, et aeg, mil president erakondade tagatubades kokku lepitakse, peab jääma möödanikku,“ selgitas Kadri Simson täna algatatud põhiseaduse muutmise tagamaid.

Simson jätkas: „Erinevad arvamusküsitlused näitavad, et suurem osa Eesti kodanikest toetab presidendi otsevalimisi. Ka presidendid Rüütel ning Meri on olnud otsevalimiste toetajate seas. Tegemist on juba 13. korraga, mil Riigikogus algatatakse presidendi otsevalimiste seadus ning ühiskonnas ja erakondades laiemalt valitsev meelsus lubab eeldada, et sel korral leiab meie seadusmuudatus ka teiste erakondade toetust. Näitab seda ka asjaolu, et juba seaduse algatamisele tulid lisaks keskerakondlastele juurde ka EKRE fraktsiooni saadikute allkirjad.“

Põhiseaduse muutmise algatuse kohaselt antakse edaspidi presidendikandidaadi ülesseadmise õigus nii erakondadele kui ka vähemalt 10 000 hääleõiguslikule kodanikule. Valituks osutuks kandidaat, kes saab üle poole hääletamisel osalenute häältest.

Salvesta
Küpsiste kasutamine lehel
See veebileht kasutab küpsiseid. Meie lehel kasutatakse vajalikke küpsiseid, mis on seotud lehe toimimise, sotsiaalse meedia funktsioonide pakkumise ning liikluse analüüsimiseks.
Luba kõik
Keela kõik
Privaatsuspoliitika
Marketing
Turundusega seotud küpsiseid kasutatakse külastajate jälgimiseks eri veebilehtedel. Selle eesmärk on näidata kliendile reklaame, mis on kasutajale asjakohased ja huvitavad ning seega avaldajatele ja kolmanda osapoole reklaamijatele väärtuslikumad.
Facebook
Luba
Keela
Google
Luba
Keela
Analytics
Statistikaga seotud küpsised aitavad veebilehtede omanikel mõista, kuidas külastajad saidiga suhtlevad, kogudes ja avaldades andmeid anonüümselt.
Google Analytics
Luba
Keela
Jetpack
Luba
Keela