Keskerakonna volikogu avaldus: E-riigis on suurepärane kõik peale e-valimiste

Apr 16

Vastu võetud Keskerakonna volikogu istungil 11. aprillil 2015

E-riik on Eesti edulugu, mis on pannud meid maailmakaardile. Selle üle on õigusega uhked nii riik kui e-teenuseid arendanud omavalitsused, erasektor kui ka Eesti kodanikud. Eestis ei ole rikas nafta ja kulla poolest, kuid siin on nutikust ja see maksab tänapäeva digitaalses maailmas enam kui maavarad.

Tuletame meelde, et just Keskerakonna esimees ja Tallinna linnapea Edgar Savisaar andis koos Tartu linnapea Andrus Ansipiga  2002. aasta 26. aprillil Eestis esimesed digiallkirjad.

Päris kindlasti on e-teenuste loomise üks tugisammas ID-kaardi laialdane kasutuselevõtt, millele aitas vägagi kaasa ühistranspordi kasutamise sidumine ID-kaardiga Tallinnas 2003. aastal - Tallinna elektrooniline bussipilet mängis olulist rolli ID-kaardi omanike kriitilise massi tekitamises, milleta mujal ID-kaardi projektid ebaõnnestusid ning e-teenuste arendamine kannatas.

Keskerakond leiab, et Eesti e-riigis on suurepärane kõik peale e-valimiste. Digiretseptiga, e-maksuametiga, e-pangaga ja igasuguse muu e-asjaajamisega saab kõike üle kontrollida ning need on Eesti e-lahenduste ekspordi suured edulood.

E-valimised on julgeolekurisk, mitte edulugu.

E-valimiste tulemusi ei ole võimalik kontrollida. E-valimised rikuvad valimiste ühetaolisuse nõuet. 

E-valimistel hääletamine ei ole salajane.

E-valimiste aususe ainsaks garantiiks on valitsuse poolt palgatud spetsialistid. Paraku on kõik valitsused huvitatud oma võimu säilitamisest. Isegi kui reformierakondlikud valitsused ei ole e-valimisi kuritarvitanud, on e-valimised kui Trooja hobune, mis võib avada ukse uuele vaikivale ajastule Eesti ajaloos. Sellist riski, eriti praeguses julgeolekuolukorras, ei saa noor ja habras demokraatia endale kindlasti lubada.

Arvutipõhised valimised on kaasaegses maailmas eilne päev. Eestiga samal ajal alanud katsed internetivalimistega on lõpetatud Soomes, Saksamaal, Suurbritannias, USA-s ja Norras, kuna seda peetakse ohuks nende riikide demokraatiale ja ka riiklikule julgeolekule.

Kindlasti oli ka viimastel Riigikogu valimistel väga levinud „aidatud hääletamine“. Juhtumid, kus eakate päevakeskustes ja hooldekodudes on väheste oskustega või suisa abitute inimeste eest hääletanud asutuse personal, on vaid üks seletus, miks eakaimate valijate e-valimise aktiivsus ületas nüüd noorte antud e-häälte hulka.

Pikaaegne valitsuse juhtpartei Reformierakond on juba vahele jäänud elektrooniliste sisevalimiste süstemaatilise võltsimisega. Kui peaministriparteilased ei löönud pettuse puhul risti ette oma partei sisevalimistel ja nii korraldati Ansipi ja Rõivase partei siseasju, siis miks me peaksime uskuma, et samade inimeste palgatud spetsialistid korraldatavad Riigikogu e-valimisi 100% ausalt. Seda enam kui e-hääli saab just sama peaministripartei alati mäekõrguselt enam kui teised ning e-valimised aitavad taas kõrgetele valitsuskohtadele Reformierakonna kontori soosikud ja lojalistid.

Me teame, mis on sellel pildil valesti.

Me teame kuidas seda muuta.

Kutsume kõiki, kes meid selles küsimuses toetavad, meiega liituma. E-teenused on head, e-riik on võrratu, kuid e-valimised on ohtlikud ja tuleb peatada enne, kui see läheb meile maksma meie demokraatia.